30.03.2016

İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 10.07.2014 tarih ve 687 sayılı onayı ile  açılan İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğümüz, 01.09.2014 tarihinden itibaren uzun  süreli Yüksek İhtisas Kursu vermeye başlamıştır. Merkezimize Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan İlahiyat Fakültesi mezunu personelden sınavla kursiyer seçilir.

 

Yüksek İhtisas kurslarında Diyanet İşleri Başkanlığının üst kademelerine (Müftü, Vaiz vb.) personel yetiştirmek, İslam Dinini temel kaynaklarından okuyup anlayabilecek ve çağımızın şartlarıyla buluşturup yorumlayabilecek,  aydın din adamlarının yetiştirilmesine matuf Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Fıkıh ve Akaid vb. dersleri verilmektedir.

 

2014 yılında eğitim vermeye başlayan İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezimizden başarıyla mezun olan kursiyerlerimiz yurdun değişik yerlerine Vaiz olarak atanmışlardır. Hizmet içi Eğitim Kurslarının süresi; kurs çeşidine göre  farklılık göstermektedir.

 

Hüsn-i Tilavet ve Tashihi Huruf Kursları yatılı ve gündüzlü eğitim olmak üzere Başkanlığımızın hazırladığı program dahilinde 6 ay süreyle devam etmektedir. Ağırlıklı olarak Kur’an-ı Kerim, Meal, İlmihal, Musîki, ve Hitabet dersleri işlenmektedir.

 

Merkezimizde kısa süreli Kur’an-ı Kerim Hizmetiçi Eğitim Kursları da 04.01.2016 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır.

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezimizde 1 Müdür ve buna bağlı olarak 5 Eğitim Görevlisi, 1 4/B Sözleşmeli Yabancı Eğitici, 1 Şef, 1 Tekniker, 3 VHKİ, 1 Şoför, 2 Hizmetli, 5 Sürekli İşçi Güvenlik Görevlisi, 3 Sürekli işçi Temizlik Görevlisi ve kursiyerler olmak üzere toplam 78 personel bulunmaktadır.

 

Mülkiyeti Evliyazade Vakfı’na ait 1800 m² alan üzerine kurulu 5 katlı binanın ilk 4 katında hizmetlerini sürdürmektedir. Zemin kat konferans salonu, kantin ve yemekhane, 1. Kat idari bölüm ve 2 ve 3. Kat mescit, kütüphane ve dersliklerden oluşmaktadır.

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezimize ait 06 DV 9642 plakalı Renault Fluence hizmet aracı bulunmakta olup, lojman ise bulunmamaktadır.

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezimiz İzmir’in Yeşilyurt/Karabağlar semtinde hizmetlerini sürdürmekte olup, yakın gelecekte İzmir Adnan Menderes Havalimanın yanında 34 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak yeni hizmet binasında eğitime devam edecektir.

 

İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi