30.03.2016

İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 10.07.2014 tarih ve 687 sayılı onayı ile  açılan İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğümüz, 01.09.2014 tarihinden itibaren uzun  süreli İhtisas Kursu vermeye başlamıştır. İhtisas kursu süresi; 12 ay Hazırlık, 21 ay İhtisas olmak üzere toplam 33 aydır. Merkezimize Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan İlahiyat Fakültesi mezunu personelden sınavla kursiyer seçilir.

 

İhtisas kurslarında Diyanet İşleri Başkanlığının üst kademelerine (Müftü, Vaiz vb.) personel yetiştirmek, İslam Dinini temel kaynaklarından okuyup anlayabilecek ve çağımızın şartlarıyla buluşturup yorumlayabilecek,  aydın din adamlarının yetiştirilmesine matuf Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Fıkıh ve Akaid vb. dersleri verilmektedir.

 

2014 yılında eğitim vermeye başlayan İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi’ne 2019 yılına kadar toplam 105 kursiyer eğitime alınmıştır. Başarıyla mezun olan kursiyerlerimiz yurdun değişik yerlerine Vaiz olarak atanmışlardır. Hizmet içi Eğitim Kurslarının süresi; kurs çeşidine göre  farklılık göstermektedir.

 

Tashihi Huruf Kursları yatılı ve gündüzlü eğitim olmak üzere Başkanlığımızın hazırladığı program dahilinde 6 ay süreyle devam etmektedir. Ağırlıklı olarak Kur’an-ı Kerim, Meal, İlmihal, Musîki, ve Hitabet dersleri işlenmektedir.

 

Merkezimizde kısa süreli Kur’an-ı Kerim Hizmetiçi Eğitim Kursları da 04.01.2016 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır.

 

10/02/2020 tarihi itibariyle Dini Yüksek İhtisas Merkezimizde 1 Müdür ve buna bağlı olarak 5 Eğitim Görevlisi, 1 4/B Sözleşmeli Yabancı Eğitici, 1 Şef (münhal), 1 Tekniker, 2 VHKİ, 1 Memur (Cumhurbaşkanlığı'nda geçici görevli), 1 Şoför, 2 Hizmetli, 5 Sürekli İşçi Güvenlik Görevlisi, 3 Sürekli işçi Temizlik Görevlisi ve kursiyerler olmak üzere toplam 78 personel bulunmaktadır.

 

Mülkiyeti Evliyazade Vakfı’na ait 1800 m² alan üzerine kurulu 5 katlı binanın ilk 4 katında hizmetlerini sürdürmektedir. Zemin kat konferans salonu, kantin ve yemekhane, 1. Kat idari bölüm ve 2 ve 3. Kat mescit, kütüphane ve dersliklerden oluşmaktadır.

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğümüze ait 06 DV 9642 plakalı Renault Fluence hizmet aracı bulunmakta olup, lojman ise bulunmamaktadır.

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezimiz İzmir’in Yeşilyurt/Karabağlar semtinde hizmetlerini sürdürmekte olup, yakın gelecekte İzmir Adnan Menderes Havalimanın yanında 50 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak yeni hizmet binasında eğitime devam edecektir.

 

İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü